دانشکده زیست شناسی دانشکده زیست شناسی

دانشکده زیست شناسی دانشکده زیست شناسی

 

پیشینه

آموزش زیســــت­ شناســی از سال 1307  شمسی در دارالمعلین عالی آغاز شده و از سال 1313 ش. با نام رشته طبیعی در دانشکده علوم ســــابق (پردیس علوم فعلـــی) به رســــمیت شــــناخته شد. از سال 1328 ش. گروه زیست شناسی (دانشکده زیست شناسی کنونی) در محل کنونی استقرار یافت و در حال حاضر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت می­ نماید. در سال 1384 در پی تغییر ساختار دانشگاه تهران این گروه تبدیل به دانشکده زیست ­شناسی شد و در قالب پردیس علوم تجدید سازمان یافت. در سال 1388 بخش میکروبیولوژی این دانشکده به محل جدید واقع در خیابان قدس، خیابان شفیعی منتقل شد.

دانشکده زیست شناسی در چهار بخش علوم جانوری، علوم گیاهی، علوم سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی فعال می­‍‎باشد.

 

رئیس دانشکده: دکتر محمدعلی آموزگار

مرتبه علمی: استاد تمام

مدرک و رشته تحصیلی:  دکتری میکروبیولوژی

 

 

 

 

 

رشته‌­های تحصیلی در دانشکده به تفکیک مقاطع مختلف به شرح ذیل می­باشد:

رشته تحصیلی

مقطع تحصیلی

زیست شناسی- علوم جانوری

کارشناسی

زیست شناسی- علوم گیاهی

کارشناسی

زیست شناسی - میکروبیولوژی

کارشناسی

زیست شناسی - علوم سلولی مولکولی

کارشناسی

زیست شناسی- زیست فناوری

کارشناسی

زیست شناسی دریا

کارشناسی ارشد

زیست شناسی-  میکروبیولوژی

کارشناسی ارشد و دکتری

زیست شناسی- علوم سلولی مولکولی

کارشناسی ارشد و دکتری

زیست شناسی- علوم گیاهی- گرایش فیزیولوژی گیاهی

کارشناسی ارشد و دکتری

زیست شناسی- علوم گیاهی- گرایش اکولوژی سیستماتیک

کارشناسی ارشد و دکتری

زیست شناسی- علوم جانوری- گرایش زیست شناسی تکوینی

کارشناسی ارشد و دکتری

زیست شناسی- علوم جانوری- گرایش فیزیولوژی

کارشناسی ارش و دکتری

زیست شناسی- علوم جانوری- گرایش بیوسیستماتیک

کارشناسی ارشد و دکتری

زیست فناوری میکروبی

 کارشناسی ارشد و دکتری

 

 

درحال حاضر دانشکده زیست­شناسی دارای 35 عضو هیأت علمی با رتبه‌­های ذیل می­باشد:

تعداد اعضای هیأت علمی

استاد

دانشیار

استادیار

مربی

35

9

12

13

1

 

 

در این دانشکده هم اکنون تعداد 387 دانشجوی کارشناسی، 207 دانشجوی کارشناسی ارشد و 125 دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل می‌­باشند.

 

دانشکده زیست شناسی در چهار بخش علوم جانوری، علوم گیاهی، علوم سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی فعال می­باشد.

بخش علوم جانوری بخش علوم جانوری

 

 این بخش شامل سه حوزه جانورشناسی، فیزیولوژی جانوری و تکوین جانوری می­‌باشد. در این بخش دانشجویان در زمینه‌­های شناسایی جانوران مختلف ایران، آمار گونه­‌ها و رده­‌های مختلف، شناسایی عوامل تهدیدکننده و عوامل مؤثر در بهبود شرایط حیات جانوران، فیزیولوژی و رفتارشناسی و تکوین گروه­‌های متفاوت جانوران آموزش می‌­یابند.

آموزش دانشجویان این بخش در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D) صورت می‌­پذیرد.

در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان این رشته در ســــــه گرایــــش بیوسیســتماتیک جانوری، فیزیولـــــوژی جانوری، و زیســــت شناسی تکوینی تحت آموزش قرار گرفته و پژوهش­‌هــــای مرتبط با گـــرایش خود را در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد به انجام می‌­رسانند.

در مقطع دکتری تخصصی نیز دانشجویان در سه رشته بیوسیستماتیک جانوری و فیزیولوژی جانوری و زیست شناسی تکوینی پذیرفته می‌­شوند.

 

فارغ التحصیلان مقاطع مختلف این رشته در رده­‌های آموزشی و پژوهشی مراکز آموزش عالی، مراکز درمانی و پزشکی، مراکز تحقیقاتی، موزه‌های تاریخ طبیعی و بخش­‌های پژوهشی شیلات، سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد سازندگی، وزارت کشاورزی پارک­‌های حیات وحش و ارگانها و نهادهای دیگر به کار مشغول می­‌شوند.

بخش جانورشناسی دارای یک آزمایشگاه مختص آموزش دانشجویان کارشناسی و دو آزمایشگاه تحصیلات تکمیلی است. اساتید، کارشناسان و دانشجویان این بخش از حدود ۶۰ سال قبل و پس از تأسیس این بخش بصورت پیوسته به ثبت و نگهداری نمایندگانی از گونه­‌های جانوری ایران اهتمام ورزیده و به این واسطه بخش جانورشناسی کلکسیونی بزرگ مشتمل بر حدود ۳۰ هزار نمونه جانوری از ایران را در قالب موزه جانورشناسی در اختیار دارد که خود به صورت ابزاری مهم در اختیار پژوهشگران این بخش و سایر علاقمندان قرار دارد.

دروس و پژوهش‌­های بخش جانورشناسی و بیوسیستماتیک حول محور شناسایی وجوه مختلف جانورشناسی مشتمل بر زیست­شناسی جانوران، ریخت شناسی، تاکسونومی و سیستماتیک، رفتارشناسی، تنوع زیستی، تکامل، انگل شناسی جانوران، تبارشناسی و همچنین زیست­شناسی دریا قرار دارند، که با یکدیگر هدف اصلی شناسایی و معرفی تنوع جانوران را دنبال می­‌کنند. تنها در طی ۵ سال گذشته پژوهشگران این بخش با چاپ بیش از 30 مقاله علمی در ژورنال­­‌های معتبر و شناخته ­شده بین­المللی، و شرکت در کنفرانس­‌های جهانی، بخشی از پژوهش­‌های خود را منتشر کردند، که در آنها حدود 15 گونه جانوری جدید را از ایران و برای اولین بار در جهان معرفی نمودند.

 

قسمت عمده ای از پژوهش­‌های این بخش بر جانوران آبزی و شناسایی تنوع جانوران خلیج­ فارس و دریای عمان متمرکز است. اما این تمرکز آنها را از شناسایی وجوه زیست­شناسی سایر جانوران از حشرات تا خزندگان باز نداشته و قسمتی از مطالعات اعضا این بخش بر جانوران خشکی­زی متمرکز بوده است.

با وجود تلاش­‌های بعمل آمده در بیش از ۶۰ سال گذشته، اما هنوز بخش بزرگی از تنوع جانوران ایران ناشناخته باقی مانده و منتظر همت جوانان علاقمند این سرزمین است.

در بخش فیزیولوژی جانوری موضوعات اصلی پژوهشی عبارتند از:

 1. اثر فراکسیون­‌های مؤثر گیاهان ایران بر سلول­‌های لاکتوتروپ، سرطانی و سلول­‌های سالم، تهیه کلاژن از منابع دریایی، اثر میدان­‌های الکتریکی و مغناطیسی روی سلول­‌های مختلف

2- مطالعه سیســـتم­‌های نوروترانسمیتری و مسیرهای سیگنالینگ نواحی مختلف مغز در فرآیندهای یادگیری و حافظه، استرس و اضطـــراب، پاداش و اعتیاد در مــــدل­‌های جانوری

 در بخش زیست­شناسی تکوینی موضوعات اصلی پژوهشی عبارتند از:

 1. بررسی نقش مسیرهای سیگنالینگ در تمایز سلول‌های بنیادی در محیط­‌های دوبعدی و سه بعدی.
 2. بررسی نقش مسیرهای سیگنالینگ در بروز و پیشگیری سرطان تخمدان

بخش علوم گیاهی بخش علوم گیاهی

بخش علوم گیاهی یکی از بخش ­های پیشـــگام در علم زیست شناسی گیاهی در بین دانشگاه­های ایران می ­باشد که با همکاری اعضای هیأت علمی و همکاران ســــایر بخش­های موجود در دانشـــــکده علوم زیستی دانشـــــگاه تهران در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تربیت دانشجویان اهتمام جدی دارد. این بخش دارای 10 عضو هیأت علمی تمام وقت است که در حوزه­ های مختلف علوم گیاهی شامل ساختار، تنوع، عملکرد، فیزیولوژی، زیست فناوری، سیستماتیک گروه­ های مختلف گیاهی عالم حیات و قارچ­ها، بوم شناسی، تکامل و ژنتیک گیاهی به تدریس و تحقیق مشغول هستند. مطالعه خصوصیات گروه­ های مختلف گیاهی عالم حیات و علی­الخصوص گیاهان ایران از سطح مولکولی تا بوم سازگان (اکوسیستم) جزو اهداف این بخش بوده و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف در سطوح متفاوتی با تمام جنبه­ های این علم آشنا می ­شوند و یاد می ­گیرند که اطلاعات قلمروهای مختلف حیات را با یکدیگر ادغام نمایند.

با توجه به نقش انکارناپذیر گیاهان در ابعاد مختلف زندگی بشر از غذا و پوشاک گرفته تا انواع داروهای غیر سنتزی و سوخت، ضرورت مطالعه وسیع و دقیق جنبه­ های مختلف گیاهان بر کسی پوشیده نیست. به علاوه با توجه به نقش گیاهان به عنوان موجودات تولیدکننده در بوم سازگان و با عنایت به نقش بسیار حیاتی گیاهان در تصفیه هوای کره زمین، مطالعه آنها برای شناخت هر چه بهتر بوم سازگان ها و زندگی بشر اهمیت زیادی دارد. در این راستا تحقیقات علوم گیاهی در جهان در حال توسعه روزافزون است و دستاوردهای چنین تحقیقاتی برای توسعه و استقلال کشور بسیار ضروری و انکار ناپذیر است. این بخش دارای 2 آزمایشگاه آموزشی و 6 آزمایشگاه تحقیقاتی و 2 گیاه­کده یا هرباریوم (مرکزی پردیس علوم و گیاهان هالوفیت و 4 کربنه) می­ باشد.

دانش آموختگان  رشته ­ها و گرایش­ های مختلف موجود در این بخش در زمینه­ های مشروح زیر مهارت داشته و می توانند نقش و توانائی خود را  ایفا نمایند.

 • رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی مؤسسات آموزش عالی کشور
 • ارائه خدمات تخصصی به عنوان کارشناسان و متخصصان در وزارتخانه­ ها، سازمان­ها و مؤسسات پژوهشی مرتبط با حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی، مراکز ذخایر ژنتیکی کشور، موزه ­های علوم طبیعی، فضای سبز سازمان شهرداری، صنایع غذائی و داروئی، مؤسسات مرتبط با زیست فناوری
 • مشاوره ­های تخصصی در صنایع تولیدی مرتبط با کشت و تکثیر گیاهان و صنایع  داروئی و کشاورزی
 • ایجاد اشتغال از طریق تأسیس شرکت ­های دانش بنیان در زمینه ­های مختلف علوم گیاهی از جمله تولید گیاهان داروئی، زینتی و صنعتی

بخش علوم سلولی و مولکولی بخش علوم سلولی و مولکولی

رشته علوم سلولی و مولکولی در چارچوب علوم زیستی پس از انقلاب فرهنگی و با بازگشائی دانشگاه­ها در اوائل دهه 60 تأسیس گردید. ایجاد این رشته نمادی بود از توجه پیشکسوتان علوم زیستی در ایران به اهمیت و بیشتر به پیشرفت­هائی در اواسط قرن بیستم میلادی در جهان که در زیست ­شناسی سلولی و مولکولی به دست آمده بود. توجه علوم سلولی و مولکولی به حیات در سطح سلول و مولکول است.  سلول­ها کوچکترین واحد زنده ­اند و مولکول­ها که تشکیل دهنده سلول­ها هستند به نحوی اندر کنش می­ کنند که حیات و تنوع در حیات مقدور باشد.

در ابتدا چهار استاد و یک مربی هدایت کنندگان اصلی این گرایش بوده ­اند و تحصیلات فقط در سطح کارشناسی  مقدور بود. با گذشت زمان به لطف خداوند و با همت همکاران و حمایت مسئولین رسمی پیشبرد علم در کشور، گرایش سلولی و مولکولی (که اکنون رشته خوانده می شود) در دانشکده زیست­ شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران زیر نظر بخش سلولی و مولکولی گرایشی فعال و پرطرفدار است. بخش سلولی و مولکولی اکنون 10 فرد هیأت علمی دارد. دوره ­های تحصیلات کارشناسی ارشد در سال 1371 و دکتری در سال 1387 آغاز گردید. در سال­های اخیر هر سال 20 دانشجو در سطح کارشناسی، 10 دانشجو در سطح کارشناسی ارشد و 10دانشجو در سطح دکتری به رشته  سلولی و مولکولی دانشگاه تهران وارد می­ شوند. هرچند دروس و زمینه پژوهشی اساتید متنوع است،  بیشتر آنها قابل دسته­ بندی در زمینه­ های زیست ­شناسی مولکولی، زیست­ شناسی سلولی، بیوشیمی، بیوفیزیک و ژنتیک ­اند. از زمان تأسیس رشته سلولی و مولکولی، بر توجه دیگر گرایش ­های علوم زیستی همچون جانوری، گیاهی و میکرب­شناسی به حیطه سلولی و مولکولی افزوده شده است و این امر همکاری بین زیست­شناسان با تخصص ­های متفاوت را تسهیل کرده است. زمینه اصلی پژوهش در بخش علوم سلولی و مولکولی عبارتند از:

 1. اپـی ژنتیـــک و بیماری­های خودایمنی
 2.  دیابت و زیست مولکولی
 3.  بیماریهای ژنتیکی
 4.  سرطان و زیست مولکولی
 5. بیوفیزیک
 6.  بیوتکنـولوژی پروتئیـــن  و آنزیم
 7.  بیوشیمـــی کرومـاتیـــن و سرطان

بخش میکروبیولوژی بخش میکروبیولوژی

بخش میکروبیولوژی دانشگاه تهران با بیش از 40 سال سابقه درخشان در حوزه­‌های سیستماتیک میکروبی، علــــوم و فناوری­‌های میکروبی، میکروب شناسی پزشکی، میکروب شناسی کاربردی و زیسـت فناوری میکروبی فعالیت داشــــته است.

 

 

این بخش با بیش از 25 استاد شامل استاد تمام، دانشیار، استادیار و مربی در این دوره توانسته است ضمن تولید علم در زمینه­‌های فوق ( با بیش از صد‌ها مقاله علمی) ارتباط مستمری  با صنعت و مراکز تولیدی و بهداشتی و درمانی داشته باشد. تا کنون بیش از 1000 دانشـــجوی کارشناسی، 200 دانشجوی کارشناســی ارشد و 50  دانشجوی دکتری تخصصی در این بخش آموزش دیده­اند. این دانشجویان در حوزه‌های مرتبط با صنایع نفت و پتروشیمی،  بهداشتی- دارویی، غذایی و بسته بندی و رفع آلودگی محیط زیست و تصفیه آب و پساب و غیره مشغول به کار شده­اند. در حال حاضر این بخش با 7 عضو هیأت علمی در زمینه­‌های سیستماتیک میکروبی، علوم و فناوری­‌های میکروبی، میکروب شناسی پزشکی، میکروب شناسی محیطی، زیست فناوری میکروبی، ویروس شناسی و قارچ شناسی مشغول به فعالیت بوده و در این راستا پذیرای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد. این بخش با تأسیس کلکسیون میکروبی دانشگاه تهران مجموعه متنوعی از میکروارگانیسم­‌ها را آماده کرده و خدمات مرتبط را ارائه می‌کند. تا کنون به منظور افزایش توانمندی‌­ها و هم افزایی­‌های داخل کشور تفاهم نامه­‌های همکاری مشترک بین این بخش و مراکز متعددی از قبیل بخش میکروب شناسی دانشگاه الزهرا و دانشگاه شهید بهشتی و مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران منعقد شده است.

 

اعضای هیئت علمی بخش علوم جانوری  
   
ردیف نام خانوادگی نام رتبه ­علمی تلفن پست الکترونیک ut  پست الکترونیک خیام
1 حسین قمرتاج استادیار 2622 ghossein@ut.ac.ir ghossein@khayam.ut.ac.ir
2 رحیمیان حسن دانشیار 2629 h.rahimian@ut.ac.ir rahimian@khayam.ut.ac.ir
3 رضایوف آمنه استاد 2483 arezayof@ut.ac.ir Rezayof@khayam.ut.ac.ir
4 زینلی بهمن دانشیار 3237 zeinalib@ut.ac.ir  
5 ساری علی رضا استاد 2702 sari@ut.ac.ir  
6 سپهری حوری استاد 2626 hsepehri@ut.ac.ir hsepehri@khayam.ut.ac.ir
7 سیدی مرجان استادیار 2629 mseyyedi@ut.ac.ir mseiedi@khayam.ut.ac.ir
8 عطاری فرنوش استادیار 2626 attari@ut.ac.ir  
9 علوی سید محمد هادی استادیار 2626 hadi.alavi@ut.ac.ir  
10 ملک معصومه استاد 2702 memalek@ut.ac.ir mmalek@khayam.ut.ac.ir
11 ندرلو رضا استادیار 2629 rnaderloo@ut.ac.ir  
   
 
 
اعضای هیئت علمی بخش علوم سلولی و مولکولی  
   
ردیف نام خانوادگی نام رتبه ­علمی تلفن پست الکترونیک ut  پست الکترونیک خیام
1 الهی الهه استاد 3561 elaheelahi@ut.ac.ir  
2 امینی نسب مهریار استادیار 2293 amininasab@ut.ac.ir amininasab@khayam.ut.ac.ir
3 حبیبی رضائی مهران دانشیار 2482 mhabibi@ut.ac.ir mhabibi@khayam.ut.ac.ir
4 حسن زاده وحیده استادیار 3390 vhassanzadeh@ut.ac.ir hassanzadeh@khayam.ut.ac.ir
5 زرگر سیدجلال دانشیار 3646 zargar@ut.ac.ir Zargar@khayam.ut.ac.ir
6 صفریان شاهرخ دانشیار 3312 ssafarian@ut.ac.ir safarian@khayam.ut.ac.ir
7 عرب نجفی سید محمود دانشیار 3648 najafim@khayam.ut.ac.ir najafim@khayam.ut.ac.ir
8 فرازمند علی دانشیار 2476 afarazmand@ut.ac.ir afarazmand@khayam.ut.ac.ir
9 معتمد نسرین دانشیار 2472 nmotamed@ut.ac.ir nmotamed@khayam.ut.ac.ir
   
 
 
اعضای هیئت علمی بخش علوم گیاهی  
             
ردیف نام خانوادگی نام رتبه ­علمی تلفن پست الکترونیک ut  پست الکترونیک خیام
1 آخانی سنجانی حسین استاد 3638 hkhani@ut.ac.ir akhani@khayam.ut.ac.ir
2 زارع مبارکه شاهین استاد 2482 shahinzarre@ut.ac.ir zarre@khayam.ut.ac.ir
3 سلمکی یاسمن استادیار 3316 ysalmaki@ut.ac.ir salmaki@khayam.ut.ac.ir
4 عطار فریده استاد 2968 faridehattar@ut.ac.ir fattar@khayam.ut.ac.ir
5 فلاحتی عنبران محسن استادیار 3321 falahati@ut.ac.ir falahati@khayam.ut.ac.ir
6 مهدیقلی کاظم استادیار   kmahdigholi@ut.ac.ir  
7 میرمعصومی مسعود مربی 2492 mirmasoumi@ut.ac.ir mirmsomi@khayam.ut.ac.ir
8 نیکنام وحید استاد 3637 niknamv@ut.ac.ir vniknam@khayam.ut.ac.ir
9 یزدان بخش نیما استادیار 3314 yazdanb@ut.ac.ir yazdanbakhsh@khayam.ut.ac.ir
   
 
 
اعضای هیئت علمی بخش میکروبیولوژی  
             
ردیف نام خانوادگی نام رتبه ­علمی تلفن پست الکترونیک ut  پست الکترونیک خیام
1 آموزگار محمدعلی دانشیار 3557 amoozegar@ut.ac.ir amozegar@khayam.ut.ac.ir
2 حامدی جواد دانشیار 3556 jhamedi@ut.ac.ir jhamedi@khayam.ut.ac.ir
3 سیاوشی فریده دانشیار 2460 siavashi@ut.ac.ir  
4 عارفیان احسان استادیار 3314 arefian@ut.ac.ir arefian@khayam.ut.ac.ir
5 کاشف نسیم استاد 2493 kashefn@ut.ac.ir kashefn@khayam.ut.ac.ir
6 محمدی پناه فاطمه استادیار 3556 fmohammadipanah@ut.ac.ir fmohammadipanah@khayam.ut.ac.ir
7 مقیمی حمید استادیار 3314 hmoghimi@ut.ac.ir moghimi@khayam.ut.ac.ir
8 منتصر کوهساری شیده دانشیار 3308 sh_montasser@ut.ac.ir montasser20sh@khayam. ut.ac.ir

 

تلفن­‌ها داخلی است و برای تماس از خارج از دانشگاه در ابتدای آن 6111 اضافه می‌­شود.

 

موزه جانورشناسی

موزه جانورشناسی مجموعه ای گرانبها و کم نظیر انواع بی مهرگان و مهره داران را در خود جای داده، تبلوری از عزم راسخ، پشتکار و همت والای پایه گذاران آن می باشد.

موزه جانورشناسی مجموعه ای گرانبها و کم نظیر انواع بی مهرگان و مهره داران را در خود جای داده، تبلوری از عزم راسخ، پشتکار و همت والای پایه گذاران آن می باشد. موزه جانورشناسی در سال 1333 توسط مرحوم دکتر مصطفی فاطمی (1289-1338) و با راهنمایی های ایشان و تلاش پیگیر همکاران و دانشجویان بخش جانورشناسی پایه گذاری گردید. در شکل گیری و گسترش موزه اساتید و محققان بخش جانورشناسی از جمله مرحوم دکتر محمد یزدان دوست، مرحومه دکتر پریچهر شاه بهرامی، خانم دکتر طلعت حبیبی و آقای دکتر محمد بلوچ و آقای رضا پارسا نقش داشتند. با استفاده از روش های نگهداری موزه ای مانند تاکسیدرمی، تثبیت در محلول های شیمیایی، اتاله کردن، نگهداری در رزین و اسکلت سازی، جمع آوری مجموعه جانوران ایران را آْغاز و منجر به ایجاد اولین موزه جانورشناسی در ایران گردید. موزه جانورشناسی با داشتن مجموعه باارزش از لحاظ مطالعات تاکسونومیک فون ایران و امکان دسترسی به اطلاعات و توصیف آنها، توانسته سئوالات و نیازهای تاکسونومیک محققان و دانشجویان رشته های علوم زیستی را پاسخگو باشد. موزه جانورشناسی جهت بالابردن سطح آموزش و ملموس نمودن مطالب تئوری جانورشناسی، امکان بازدیدهای متعددی را سالیانه برای مؤسسات مختلف از جمله مدارس آموزش و پرورش، دانشگاه ها و مؤسسات علمی و تحقیقاتی و پژوهشکده ها فراهم کرده و اطلاعات علمی در خصوص رده بندی، توصیف ریختی و زیستی گونه های ایران، نحوه نگهداری، تاکسیدرمی و تثبیت در محلول های شیمیایی، اسکلت سازی، تهیه نمونه های داخل رزین، ثبت و نگهداری حشرات ( اتاله) و حفظ موزه در اختیار آنها قرار می دهد.
موزه جانورشناسی دانشکده زیست شناسی پردیس علوم با تأکید بر لزوم حفظ و حمایت ذخایر حیات وحش و اسناد علمی، با تجارب بدست آمده و شناسایی مجموعه جانوران ایران نقش بزرگی را در جهت زمینه سازی و احیاری تحقیقات علمی و کاربردی بر روی جانوران و پیشبرد علوم زیستی ایفا می کند. در حال حاضر موزه بیشتر جنبه سیستماتیک داشته و ویژگی های مرفولوژیک آن ملموس تر است. هم اکنون این موزه با نظارت بخش جانورشناسی و مسئولیت آقای مهندس حسین پارسا در جهت شناسایی و شناساندن مجموعه غنی جانوران ایران گام های بزرگتری را بر می دارد.

 

آزمایشگاه زیست شناسی

 

 

 

رئیس و معاونین دانشکده زیست شناسی

61113314

فاکس

66492992

آموزش دانشکده

61113732

موزه گیاه شناسی (هرباریوم)

61113288

موزه جانور شناسی

61112701

آزمایشگاه جنین شناسی (آموزشی شماره 1 سلولی و مولکولی)

61112618

آزمایشگاه بافت شناسی (آموزشی شماره 1 سلولی و مولکولی)

61113390

آزمایشگاه  زیست شناسی تکوینی (پژوهشی)  

61112618

آزمایشگاه سیستماتیک گیاهی کلاسیک (پژوهشی)

61112482

آزمایشگاه فیلوژنی مولکولی (پژوهشی)

61112482

آزمایشگاه علوم سلولی و مولکولی (پژوهشی)

61112723

آزمایشگاه اکستریموفیل ها (پژوهشی)

61113560

آزمایشگاه باکتری شناسی پزشکی (پژوهشی) 

61113560

آزمایشگاه ایمنی شناسی (آموزشی)  

61113560

آزمایشگاه هلیکوباکتربیلوری (پژوهشی) 

61112460

آزمایشگاه بیولوژی مولکولی (پژوهشی)  

61112293

آزمایشگاه کشت سلولی (پژوهشی)  

61112626

آزمایشگاه علوم اعصاب (پژوهشی) 

61112626

آزمایشگاه سلولی و مولکولی (پژوهشی) 

61112723

آزمایشگاه بیوسیستماتیک جانورشناسی (پژوهشی)  

61112701

آزمایشگاه آموزشی جانورشناسی  

61112701

آزمایشگاه اکولوژی و رفتارشناسی (پژوهشی )  

61112629

 

مراحل دفاع و دریافت فرم های مربوطه مراحل دفاع و دریافت فرم های مربوطه

>>>  دانشجویان عزیز لطفا قبل از هر اقدامی مراحل دفاع را مطالعه فرمایید. در غیر اینصورت دانشکده مسئولیتی نسبت به خطای دانشجو نخواهد داشت.

>>> کلیه فرم ها را پس از تکمیل به ایمیل خانم فیض به آدرس flora_feiz@ut.ac.ir ارسال نموده و سپس جهت پیگیری به خانم فیض مراجعه نمایید.