نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

امکانات دانشکده زیست

امکانات دانشکده زیست


 

موزه جانورشناسی

این موزه متعلق به بخش جانورشناسی دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران است که توسط پروفسور فقید مصطفی فاطمی (1338 – 1289) ریاست بخش جانورشناسی وقت تأسیس شده است.

این مجموعــــــــه در مجاورت ســـاختمان زیست شناســـی قرار دارد. مـــوزه جانورشناســـی با دارا بودن بزرگترین مجموعه فون ایران (27000 نمونه) علاوه بر جمع­آوری نمونه­‌های جدید، در زمینه آموزش جانورشناسی و بیوسیستماتیک جانوری به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و نیز ایجاد موقعیت بازدیدهای همراه با راهنما برای محققان و دانش آموزان مدارس و همچنین دانشجویان رشته هنر فعال می‌باشد. موزه در حال حاضر دارای کتابخانه­ای از مقالات فون ایران و کشورهای مجاور می­‌باشد. این موزه دارای طیف گسترده­ای از انواع جانوران ایران به خصوص پرندگان و خزندگان و نیز بخش­‌های نمایشی و علمی می‌­باشد. این موزه نمایشی از نمونه­‌های جانوران گردآوری شده طی سفرهای علمی و تحقیقاتی داخلی، نمونه‌­های حفظ شده در محلول شیمیایی، پرندگان و پستانداران تاکسیدرمی و تثبیت شده در شکل­‌های طبیعی و آزمایشگاهی است. بخش علمی پاسخگوی شناسایی، توصیف و نامگذاری نمونه­‌ها و تهیه بانک اطلاعاتی در مورد نمونه­‌های جانوری می‌­باشد.

 

 

هرباریوم مرکزی

از امکانات منحصر بفرد دیگر دانشکده هرباریوم مرکزی آن است که در سال 1363 طبق مقاوله نامه با سازمان برنامه و بودجه توسط آقای دکتر احمد قهرمان پایه­ریزی شد.

هرباریوم مرکزی پردیس علوم در حال حاضر حدود 105 هزار نمونه دارد و از 8000 گونه گیاهی ایران بیش از 5200 گونه در هرباریوم وجود دارد. هرباریوم دارای کتابخانه­ای از فلورهای منطقه و کتاب­‌های گیاه­شناسی است و تاکنون حدود 41 جلد کتاب گیاه­شناسی و فلور از این هرباریوم انتشار یافته است.

این هرباریوم در حال حاضر به عنوان یکی از هرباریوم‌­های بین­المللی محسوب می­‌گردد. از دستاوردهای مهم این هرباریوم انتشار 26 جلد فلور رنگی ایران، کتاب تنوع زیستی گونه­‌های گیاهی ایران، تنوع زیستی گونه­‌های تهران، تطبیق نام­‌های علمی گیاهان کهن دارویی با نام­‌های علمی، کوروموفیت‌­های ایران در 4 جلد، گیاه شناسی پایه در 2 جلد و کتاب سامانه­‌های رده­ بندی می­‌باشد.