نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بخش جانوری

بخش جانوری


 

 این بخش شامل سه حوزه جانورشناسی، فیزیولوژی جانوری و تکوین جانوری می­‌باشد. در این بخش دانشجویان در زمینه‌­های شناسایی جانوران مختلف ایران، آمار گونه­‌ها و رده­‌های مختلف، شناسایی عوامل تهدیدکننده و عوامل مؤثر در بهبود شرایط حیات جانوران، فیزیولوژی و رفتارشناسی و تکوین گروه­‌های متفاوت جانوران آموزش می‌­یابند.

آموزش دانشجویان این بخش در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D) صورت می‌­پذیرد.

در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان این رشته در ســــــه گرایــــش بیوسیســتماتیک جانوری، فیزیولـــــوژی جانوری، و زیســــت شناسی تکوینی تحت آموزش قرار گرفته و پژوهش­‌هــــای مرتبط با گـــرایش خود را در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد به انجام می‌­رسانند.

در مقطع دکتری تخصصی نیز دانشجویان در سه رشته بیوسیستماتیک جانوری و فیزیولوژی جانوری و زیست شناسی تکوینی پذیرفته می‌­شوند.

 

فارغ التحصیلان مقاطع مختلف این رشته در رده­‌های آموزشی و پژوهشی مراکز آموزش عالی، مراکز درمانی و پزشکی، مراکز تحقیقاتی، موزه‌های تاریخ طبیعی و بخش­‌های پژوهشی شیلات، سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد سازندگی، وزارت کشاورزی پارک­‌های حیات وحش و ارگانها و نهادهای دیگر به کار مشغول می­‌شوند.

بخش جانورشناسی دارای یک آزمایشگاه مختص آموزش دانشجویان کارشناسی و دو آزمایشگاه تحصیلات تکمیلی است. اساتید، کارشناسان و دانشجویان این بخش از حدود ۶۰ سال قبل و پس از تأسیس این بخش بصورت پیوسته به ثبت و نگهداری نمایندگانی از گونه­‌های جانوری ایران اهتمام ورزیده و به این واسطه بخش جانورشناسی کلکسیونی بزرگ مشتمل بر حدود ۳۰ هزار نمونه جانوری از ایران را در قالب موزه جانورشناسی در اختیار دارد که خود به صورت ابزاری مهم در اختیار پژوهشگران این بخش و سایر علاقمندان قرار دارد.

دروس و پژوهش‌­های بخش جانورشناسی و بیوسیستماتیک حول محور شناسایی وجوه مختلف جانورشناسی مشتمل بر زیست­شناسی جانوران، ریخت شناسی، تاکسونومی و سیستماتیک، رفتارشناسی، تنوع زیستی، تکامل، انگل شناسی جانوران، تبارشناسی و همچنین زیست­شناسی دریا قرار دارند، که با یکدیگر هدف اصلی شناسایی و معرفی تنوع جانوران را دنبال می­‌کنند. تنها در طی ۵ سال گذشته پژوهشگران این بخش با چاپ بیش از 30 مقاله علمی در ژورنال­­‌های معتبر و شناخته ­شده بین­المللی، و شرکت در کنفرانس­‌های جهانی، بخشی از پژوهش­‌های خود را منتشر کردند، که در آنها حدود 15 گونه جانوری جدید را از ایران و برای اولین بار در جهان معرفی نمودند.

 

قسمت عمده ای از پژوهش­‌های این بخش بر جانوران آبزی و شناسایی تنوع جانوران خلیج­ فارس و دریای عمان متمرکز است. اما این تمرکز آنها را از شناسایی وجوه زیست­شناسی سایر جانوران از حشرات تا خزندگان باز نداشته و قسمتی از مطالعات اعضا این بخش بر جانوران خشکی­زی متمرکز بوده است.

با وجود تلاش­‌های بعمل آمده در بیش از ۶۰ سال گذشته، اما هنوز بخش بزرگی از تنوع جانوران ایران ناشناخته باقی مانده و منتظر همت جوانان علاقمند این سرزمین است.

در بخش فیزیولوژی جانوری موضوعات اصلی پژوهشی عبارتند از:

  1. اثر فراکسیون­‌های مؤثر گیاهان ایران بر سلول­‌های لاکتوتروپ، سرطانی و سلول­‌های سالم، تهیه کلاژن از منابع دریایی، اثر میدان­‌های الکتریکی و مغناطیسی روی سلول­‌های مختلف

2- مطالعه سیســـتم­‌های نوروترانسمیتری و مسیرهای سیگنالینگ نواحی مختلف مغز در فرآیندهای یادگیری و حافظه، استرس و اضطـــراب، پاداش و اعتیاد در مــــدل­‌های جانوری

 در بخش زیست­شناسی تکوینی موضوعات اصلی پژوهشی عبارتند از:

  1. بررسی نقش مسیرهای سیگنالینگ در تمایز سلول‌های بنیادی در محیط­‌های دوبعدی و سه بعدی.
  2. بررسی نقش مسیرهای سیگنالینگ در بروز و پیشگیری سرطان تخمدان