نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بخش علوم گیاهی

بخش علوم گیاهی


بخش علوم گیاهی یکی از بخش ­های پیشـــگام در علم زیست شناسی گیاهی در بین دانشگاه­های ایران می ­باشد که با همکاری اعضای هیأت علمی و همکاران ســــایر بخش­های موجود در دانشـــــکده علوم زیستی دانشـــــگاه تهران در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تربیت دانشجویان اهتمام جدی دارد. این بخش دارای 10 عضو هیأت علمی تمام وقت است که در حوزه­ های مختلف علوم گیاهی شامل ساختار، تنوع، عملکرد، فیزیولوژی، زیست فناوری، سیستماتیک گروه­ های مختلف گیاهی عالم حیات و قارچ­ها، بوم شناسی، تکامل و ژنتیک گیاهی به تدریس و تحقیق مشغول هستند. مطالعه خصوصیات گروه­ های مختلف گیاهی عالم حیات و علی­الخصوص گیاهان ایران از سطح مولکولی تا بوم سازگان (اکوسیستم) جزو اهداف این بخش بوده و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف در سطوح متفاوتی با تمام جنبه­ های این علم آشنا می ­شوند و یاد می ­گیرند که اطلاعات قلمروهای مختلف حیات را با یکدیگر ادغام نمایند.

با توجه به نقش انکارناپذیر گیاهان در ابعاد مختلف زندگی بشر از غذا و پوشاک گرفته تا انواع داروهای غیر سنتزی و سوخت، ضرورت مطالعه وسیع و دقیق جنبه­ های مختلف گیاهان بر کسی پوشیده نیست. به علاوه با توجه به نقش گیاهان به عنوان موجودات تولیدکننده در بوم سازگان و با عنایت به نقش بسیار حیاتی گیاهان در تصفیه هوای کره زمین، مطالعه آنها برای شناخت هر چه بهتر بوم سازگان ها و زندگی بشر اهمیت زیادی دارد. در این راستا تحقیقات علوم گیاهی در جهان در حال توسعه روزافزون است و دستاوردهای چنین تحقیقاتی برای توسعه و استقلال کشور بسیار ضروری و انکار ناپذیر است. این بخش دارای 2 آزمایشگاه آموزشی و 6 آزمایشگاه تحقیقاتی و 2 گیاه­کده یا هرباریوم (مرکزی پردیس علوم و گیاهان هالوفیت و 4 کربنه) می­ باشد.

دانش آموختگان  رشته ­ها و گرایش­ های مختلف موجود در این بخش در زمینه­ های مشروح زیر مهارت داشته و می توانند نقش و توانائی خود را  ایفا نمایند.

  • رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی مؤسسات آموزش عالی کشور
  • ارائه خدمات تخصصی به عنوان کارشناسان و متخصصان در وزارتخانه­ ها، سازمان­ها و مؤسسات پژوهشی مرتبط با حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی، مراکز ذخایر ژنتیکی کشور، موزه ­های علوم طبیعی، فضای سبز سازمان شهرداری، صنایع غذائی و داروئی، مؤسسات مرتبط با زیست فناوری
  • مشاوره ­های تخصصی در صنایع تولیدی مرتبط با کشت و تکثیر گیاهان و صنایع  داروئی و کشاورزی
  • ایجاد اشتغال از طریق تأسیس شرکت ­های دانش بنیان در زمینه ­های مختلف علوم گیاهی از جمله تولید گیاهان داروئی، زینتی و صنعتی