تجلیل از جایگاه رفیع شهید دکتر علیمحمدی و رفتارهای بصیرتمندانه همسر شهید

تجلیل از جایگاه رفیع شهید دکتر علیمحمدی و رفتارهای بصیرتمندانه همسر شهید


به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در دیدار با همسر شهید مسعود علیمحمدی، گفت: دکتر علیمحمدی در دانشگاه تهران به عنوان یک چهره علمی سرآمد شناخته می‌شد و بحث انتصاب ایشان برای مسئولیت‌های مهم از جمله معاونت پژوهشی دانشگاه مطرح بود ولی علاقه‌ چندانی به کار اجرایی نداشت. دکتر علیمحمدی آنقدر سرآمد بود که در یکی از آیین‌های آغاز سال تحصیلی که قرار بود با حضور رئیس‌جمهور وقت کشورمان برگزار شود، به عنوان یکی از دو استاد دانشگاه تهران برای سخنرانی در حضور رئیس‌جمهور انتخاب شد. 

رفتار همسر شهید علیمحمدی در برابر غرض‌ورزی‌ها، انقلابی بود

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به تلاش مغرضان برای وارونه‌نمایی ماجرای شهادت استاد علیمحمدی، مواضع همسر شهید در واکنش به غرض‌ورزی‌ها را هوشمندانه و انقلابی برشمرد و خطاب به همسر شهید علیمحمدی گفت: صحبت‌ها و رفتارهای شما در پی شهادت دکتر علیمحمدی خیلی قاطع بود و همین بصیرت، به لطف پروردگار توشه خوبی برای آخرت شما است. 

اعطای پژوهانه یک میلیارد ریالی به پژوهشگران جوان فیزیک

دکتر مقیمی در این دیدار که با حضور دکتر رضا عامری رئیس دانشکدگان علوم دانشگاه تهران صورت گرفت، دستور تشکیل ستاد برگزاری یادواره شهید علیمحمدی را به منظور اجرای آیین گرامیداشت این استاد شهید در سال ۱۴۰۳ در سطح ملی و بین‌المللی صادر کرد و افزود: شهید علیمحمدی برای همه ایران و بلکه برای دانشمندان آزاداندیش جهان، شخصیتی دوست‌داشتنی و قابل احترام است و لازم است یادواره‌ای که به نام ایشان برگزار می‌شود، در شان و منزلت جایگاه ایشان باشد. 

وی تاکید کرد: با جلب حمایت خیرین نیک‌اندیش در حوزه علم و فناوری، پژوهانه ویژه‌ای حداقل یک میلیارد ریالی برای اعطا به دانشمندان جوان رشته فیزیک و رشته‌های مرتبط به آن در نظر گرفته شود و در هر دوره از یادواره شهید علیمحمدی به تعدادی از این پژوهشگران و اساتید جوان اعطا گردد تا در عمل، رویش‌های فراوان ایران اسلامی به جامعه معرفی شوند. 

تاکید بر مراقبت بیشتر از دانشمندان و اندیشمندان کشور

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر مراقبت بیشتر از دانشمندان و اندیشمندان کشور، بیان داشت: تلقی اینکه مراقبت از دانشمندان فقط محدود به چهره‌های موثر در رشته‌های هسته‌ای باشد، یک تلقی جامعی نیست. هر چند با توجه به رویکرد خبیثانه دشمنان و بدخواهان مردم ایران باید از چهره‌های هسته‌ای کشورمان بیشتر مراقبت شود تا دسیسه‌چینی‌ها برای حذف آنها ناکام بماند؛ اما این مراقبت به اشکال دیگر هم باید خود را نشان دهد، ما حداقل در حوزه مسئولیت علمی خود وظیفه داریم پژوهشگران و دانشمندان رشته‌های مختلف را حفظ کنیم و به آنها نقش بدهیم.

ماموریت ویژه رئیس دانشگاه تهران به همسر شهید علیمحمدی

استاد دانشگاه تهران در میانه این دیدار، از خانم دکتر منصوره کرمی فارغ‌التحصیل مقطع دکتری جامعه‌شناسی که مقطعی از تحصیلات خود را در رشته مطالعات زنان گذرانده است، نه تنها به عنوان یادگار شهید علیمحمدی بلکه به عنوان یک ظرفیت و الگوی در دسترس برای زنان ایرانی نام برد و در تماسی که با دکتر فاطمه یزدیان مسئول راه‌اندازی دانشکده علوم خانواده دانشگاه تهران داشت، تاکید کرد که ایشان به عنوان مشاور دانشکده علوم خانواده در مراحل شکل‌گیری و تثبیت این دانشکده تازه تاسیس نقش‌آفرین باشند.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: دانشگاه با حضور شما می‌خواهد گام جدیدی در کار علمی در حوزه ایثار و شهادت بردارد و یک فعالیت پژوهشی فراحوزه‌ای بین حوزه‌های ایثار و شهادت، خانواده، جامعه، اقتصاد، سیاست و غیره رقم بزند. در این فعالیت پژوهشی باید "خانواده شهدا" قبل و بعد از شهادت، به صورت پررنگ‌تر دیده شوند و مورد مطالعه قرار گیرند. امیدواریم حضور و تلاش خانم دکتر کرمی در دانشکده علوم خانواده بتواند این فعالیت را به ظرفیتی تبدیل کند که همه خانواده‌های معظم شهدا از نتایج این فعالیت پژوهشی بزرگ بهره‌مند شوند. در این فعالیت پژوهشی از ظرفیت یادگاران شهدا که در رشته‌های مختلف سرآمد هستند نیز استفاده شود.

 

آدرس کوتاه :