نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دانشکده شیمی

دانشکده شیمی


 
پیشینه
آموزش شیمــــی از زمــان تأسیس مدرسه دارالفنـون در ســـال 1231 شمسی آغاز شده است. تدریس این رشته در ســـال 1307 در ســـــــال 1307 دارالمعلمیـــــن عالـــی یا دانشسرای عالی مشتمل بر دانشکده‌های علوم شامل رشته‌های «فیزیک و شیمی»، «طبیعیات» و «ریاضی» و دانشکده ادبی شامل دو رشته «فلسفه و ادبیات» و «تاریخ و جغرافیا» ایجاد شد. 
دانشکده علوم به موجب قانون تأسیس دانشگاه مورخ 1313 شمسی، یکی از شش دانشکده دانشگاه تهران بود و رشته شیمی نیز همراه با فیزیک از رشته‌های اصلی این دانشکده بود که تا سال 1321 و اعلام استقلال دانشگاه، با دانشسرای عالی و دانشکده ادبیات، به طور مشترک اداره می‌شد. در ابتدای استقلال دانشگاه در سال 1321، رشته فیزیک و شیمی از یکدیگر جدا شدند و در واقع می‌توان گفت که آغاز کار رشته شیمی به صورت مستقل از سال 1321 می‌باشد.
احداث ساختمان کنونی پردیس علوم و به تبع آن دانشکده شیمی از اوایل مرداد 1322 آغاز شد. در مدتی که این ساختمان در حال ساخت بود دانشکده علوم و از جمله رشته شیمی در ساختمان دیگری فعالیت می‌کردند. در سال 1331-1330 به علت کمی جا و نداشتن تالارهای تدریس، رشته شیمی به همراه برخی رشته‌های دیگر علوم پایه در بخشی از ساختمان کنونی مستقر شدند. به دلیل مشکلات مالی اتمام ساختمان تا سال 1337 به طول انجامید. تا سال 1336 گروه شیمی تنها در مقطع کارشناسی به تربیت دانشجو مشغول بود. دوره کارشناسی ارشد از سال 1337 و دکتری از سال 1373 آغاز به کار کرد. در سال 1384 با تصویب هیأت امنای دانشگاه تهران، پردیس‌های دانشگاه تهران شکل گرفت و بر این اساس دانشکده علوم به پردیس علوم و گروه شیمی به دانشکده شیمی تبدیل شد. 
در حال حاضر دانشـــکده شـــیمی در مقطع کارشناســــی در دو رشــته شیمی محض و شیمی کاربردی، در دوره کارشناســـی ارشد در رشته‌های تخصصی شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، شیمی پلیمر، فیتوشیمی، شیمی نانو و شیمی کاربردی و در دوره دکتری در رشته‌های شـیمی آلی، شیمی معدنی، شـــیمی تجزیه، شیمی فیزیک، شـــیمی کاربردی و نانوشیمی دانشجو می‌پذیرد. 
دانشـــکده شیمی دارای 10 آزمایشگاه آموزشی و 28 آزمایشــگاه تحقیقاتی می‌باشد. همچنین این دانشکده دارای یک آزمایشگاه آنالیز دستگاهی مرکزی است که خدمات پژوهشی به کل دانشکده، پردیس، دانشگاه تهران و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی کشور ارائه می‌دهد.
 
 
در این دانشکده هم اکنون تعداد 181 دانشجوی کارشناسی، 213 دانشجوی کارشناسی ارشد و 192 دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل می‌باشند.
 
 
دانشکده شیمی شامل بخش‌های شیمی تجزیه، شیمی پلیمر، شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی فیزیک، شیمی کاربردی و نانوشیمی می‌باشد.
 

رئیس دانشکده: علی مقاری

مرتبه علمی: استاد

مدرک و رشته تحصیلی: دکتری شیمی فیزیک