نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

معرفی پردیس

معرفی پردیس


پیشرفت علم و فناوری در قرن اخیر حرکتی شتابان و چشمگیر داشته است. بدون شک در هر کشوری این پیشرفت مدیون گسترش دانش و پژوهش می‌باشد، زیرا بدون پرداختن جدی به علم و فناوری، دستیابی به توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ناممکن خواهد بود. 
در این میان محرک اصلی این پیشرفت و توسعه، علوم پایه است، علومی که در شکل‌گیری و انسجام فناوری جدید نقش بسزایی داشته و دارند. اهمیت این علوم از آنجا بیشتر آشکار می‌شود که در تاریخ علوم اسلامی نیز علوم پایه شامل شیمی، فیزیک، ریاضی، زیست شناسی و علوم زمین از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است. 
 
دانشگاه تهران به عنوان قدیمی‌ترین نهاد آموزش عالی کشور، اسوه و نماد آموزش عالی محسوب می‌شود. سال 1393 هشتادمین سال تصویب قانون تأسیس این دانشگاه و به تبع آن دانشکده و پردیس علوم می‌باشد. پردیس علوم با داشتن پنج دانشکده شیمی، فیزیک، ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر، زیست شناسی و زمین شناسی و یک گروه مستقل به نام بیوتکنولوژی (زیست فناوری) در حوزه علوم پایه از نقشی منحصر بفرد و شاخص در آموزش عالی ایران اسلامی برخوردار است. این پردیس در گذشته و حال تربیت کننده بسیاری از دانشمندان و نخبگان علمی کشور بوده و هست. اندیشمندانی که بسیاری از علوم و فنون نوین در دیگر رشته‌های علمی بر پایه دانش آنان استوار شده است.