پراش اشعه ایکس (XRD)

پراش اشعه ایکس (XRD)


 

درباره دوره

آشنایی با پراش اشعه ایکس XRD

برای بررسی دقیق و مطالعه ساختاری مواد از تکنیک پراش پرتو ایکس  (XRD) استفاده می شود.  از آنجا که بسیاری از مواد همچون نمک‌ها، فلزات، کانی‌ها، نیم‌رساناها، به علاوه انواع مولکول‌های غیر آلی، آلی و زیست‌شناختی، قادر به تشکیل بلور اند، پراش پرتو ایکس در توسعه انواع شاخه‌های علمی نقش بنیادینی داشته است. شناسایی مواد و تعیین ساختار بلوری به کمک پراش پرتو ایکس مهم‌ترین کاربرد پراش پرتو ایکس در حوزه علم مواد است.

دوره آموزش «آشنایی با پراش پرتو ایکس (XRD)» توسط آقای دکتر علیرضا عباسی به صورت غیرحضوری ارائه می شود. این دوره در چهار جلسه یک ساعت و نیم به صورت آنلاین برگزار می شود و در تدریس دوره علاوه بر مباحث نظری به صورت تصویری از عملکرد دستگاه در حین کار آشنا خواهیم شد.

این دوره آزمون پایانی ندارد و گواهی پایان دوره براساس شرکت فعالانه در کلاسها ارائه خواهد شد. گواهی پایان دوره به صورت دوزبانه (فارسی و انگلیسی) و با مهر و امضای مدرس و معاونت آموزشی پردیس علوم دانشگاه تهران خواهد بود.

هزینه ثبت‌نام در این دوره،  340هزار تومان است.

 

در باره مدرس:

این دوره توسط دکتر علیرضا عباسی استاد تمام دانشکده شیمی دانشگاه تهران برگزار می شود. دکتر عباسی دارای دکترای تخصصی شیمی ساختاری و بیش از 150 مقاله ISI در مجلات معتبر علمی دارد.

https://schem.ut.ac.ir/lab024

 

سرفصل های درس:

  1. روش های رشد بلور و انتخاب بلور مناسب
  2. فایل cif (Crystallographic Information File) چیست و چگونه اطلاعات مورد نظر جهت استفاده در مقاله استخراج می شود؟ نحوه تهیه check cif و print cif و آشنایی با Alert های B,A و ...... و چگونگی رفع آنها.
  3. آموزش و آشنایی با نرم افزارهای Diamond و Mercury
  4. آشنایی با دستگاه پراش پرتو ایکس تک بلور

 

ثبت نام دوره

 

آدرس کوتاه :