مجلات علمی دانشکدگان علوم

 

مجله علوم دانشگاه تهران در سال 1347 تأسیس و اولین شماره آن در همین سال منتشر گردید. سال 1388، 33 جلد و هر جلد شامل چهار شماره از این مجله به چاپ رسیده است. مجله علوم علمی- پژوهشی بوده و انتشار مقالات علمی به دو زبان انگلیسی و فارسی را در زمینه های علوم پایه شامل ریاضی، آمار و کامپیوتر، زمین شناسی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک در دستور کار دارد. در حال حاضر این مجله درهرسال با چهار شماره و بطور فصلی منتشر می شود.

علاقمندان به انتشار مقاله در مجله علوم دانشگاه تهران با رعایت اصول تهیه مقاله طبق راهنمای مندرج در صفحه خانگی مجله به آدرس: http://jos.ut.ac.ir می توانند پیش نویس مقالات خود را به صورت الکترونیکی به آدرس: http://journals.ut.ac.ir/jour.ui/page/index ارسال نمایند. ارسال مقاله به مجله علوم به این معنی است که مقاله قبلأ در مجله دیگری به چاپ نرسیده و یا در حال بررسی برای چاپ نیست. مقالات پس از داوری توسط سه داور آشنا به موضوع مقاله و پس از برطرف شدن اشکالات علمی و ادبی در مجله منتشر خواهند شد.

مجله علوم هم اکنون در سایتهای Mathematical Review , Chemical Abatracts  نمایه (Index) شده است.

در سال 1388 براساس تصویب شورای دانشکدگان علوم و با توجه به سیاستهای آموزش عالی، مجله علوم به دو مجله تخصصی مستقل تحت عناوین زیر تغییر یافت:

1- مجله انگلیسی زبان  Geopersia

مجله انگلیسی زبان Geopersia از سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون توسط دانشکده زمین شناسی دانشکدگان علوم دانشگاه تهران به صورت دو شماره در سال منتشر می گردد. این مجله شاخه ای از مجله علوم دانشگاه تهران است که از سال ۱۹۶۸ تا ۲۰۱۰ در همه زمینه های علوم پایه و به زبان فارسی منتشر می شد. پس از آنکه مسئولین وقت دانشگاه و وزارت متبوع، در سال ۲۰۱۰ تصمیم به ارتقا و تفکیک مجله علوم به مجلات تخصصی مختص به هر رشته گرفتند، مجله تخصصی رشته زمین شناسی با نام ژئوپرشیا از مجله علوم منفک شد و به زبان انگلیسی شروع به انتشار نمود. ژئوپرشیا در مدت کوتاهی توانست به اعتبار و مقبولیت زیادی در جامعه زمین شناسی کشور دست یابد. این مجله که از نوع مجلات دسترسی آزاد و دارای اعتبار علمی پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد، در تمامی سایت های نمایه کننده ایرانی و همینطور از سال گذشته در پایگاه های معتبر بین المللی WOS و SCOPUS نمایه شده است. ژئوپرشیا اقدام به انتشار مقالات پژوهشی اصیلی می نماید که به تائید داوران متخصص و صاحب نظر رسیده باشد و حاوی یافته ها و پیشرفت های اساسی، کاربردی و فنی در گرایش های مختلف زمین شناسی از جمله رسوب شناسی، چینه نگاری، پترولوژی، تکتونیک، زمین شناسی نفت، ژئوشیمی، لرزه نگاری و باشد. سالانه تعداد ۲۴ مقاله و یا به عبارتی ۱۲ مقاله در هر شماره از ژئوپرشیا به چاپ می رسد. شماره آخر ژئوپرشیا تحت عنوان دوره ۱۰، شماره ۲، پاییز و زمستان ۱۳۹۹، با شماره صفحات ۲۲۷-۴۱۸ در آذر ماه سال جاری به صورت آنلاین منتشر شده و در دسترس عموم علاقمندان قرار گرفته است. تعداد مقالات واصله به دفتر مجله برای انتشار در سه شماره اخیر مجله، مجموعاً ۹۶ مقاله بوده است که از این تعداد ۶۰ مقاله در مراحل مختلف داوری، نتوانستند امتیازات لازم برای چاپ را کسب نمایند و عملاً مردود شدند و تنها تعداد ۳۶ مقاله به مرحله انتشار رسیده است. در حال حاضر نیز دوازده مقاله تحت داوری، سه مقاله در مرحله ارزیابی اولیه و یک مقاله در دست بازنویسی قرار دارد و تعداد مقالات پذیرش شده و در نوبت چاپ مجله ۱۶ مقاله است. اطلاعات تکمیلی اعم از اسامی و آدرس اعضای هیأت تحریریه و بر روی سایت مجله به آدرس http://jgeope.ut.ac.ir موجود است.

2- مجله Progress in Biological Sciences

این مجله توسط دانشکده زیست شناسی دانشکدگان علوم دانشگاه تهران منتشر می گردد.

             جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادرس وب سایت مجله http://jpbiosci.ut.ac.ir مراجعه نمایید