سامانه همانندجو

سامانه همانندجو چیست؟
این سامانه توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران به منظور کمک به پژوهشگران جهت یافتن موضوعات جدید و انتخاب آن برای پژوهش راه‌اندازی شده است. هدف اصلی این سامانه حمایت از حقوق مالکیت فکری است.
سامانه همانندجو ایرانداک با هدف پیشگیری از سرقتهای علمی، به بررسی وجود کپی‌برداری در پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و مقاله‌ها می پردازد. این کار کوششی در جهت حفط حقوق پدیدآوران و زمینه سازی مناسب برای دسترسی آزاد همه به منابع اطلاعاتی است.
همانندجو با دریافت متن از کاربر با جستجوی خودکار در متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد و رساله‌های دکتری موجود در پایگاه‌های ایرانداک، نوشته‌های همانند را بازیابی می کند ومیزان  همانندی و منابع اطلاعات همانند آنها را نشان می‌دهد.
مجلس شورای اسلامی در تبصره 9 «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» مصوب 31 مرداد 1396، کاربرد این سامانه را برای پیشنهاده‌ها (پروپوزال‌ها)، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌ها در حوزه‌های علمیه و همچنین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی کشور الزامی کرده است. پیش‌تر نیز بر پایه آیین‌نامه شماره ١٩٥٩٢٩/و، به تاریخ 1395/9/06، کاربرد سامانه همانندجو پیش از تصویب پیشنهاده و همچنین دفاع از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، یا مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، یا فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری الزامی شده بود.

برای کار با این سامانه، پژوهشگران و مؤسسه‌ها و نشریه‌ها و همایش‌ها می‌توانند به عضویت این سامانه درآیند و سپس با ورود به سامانه، نوشته‌های خود را بارگذاری و نتیجه همانندجویی را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنند.

 

برای مشاهده راهنمای استفاده ازاین سامانه کلیک نمایید.